Storöns Folkpark får oväntad hjälp

Dagarna innan jul fick Storöns Folkpark i Sveg den bästa julklappen. Efter flera år med ett stort upprustningsprojekt och tuff ekonomi, behövdes möbler till de nyrenoverade lokalerna. En snabbtänkt strateg och en generös medlemsförening ändrade på den situationen!

Den ideella föreningen har kämpat i flera år med att slutföra det projekt som beviljats stöd från Boverket. På grund av olika omständigheter har arbetet förskjutits flera gånger, vilket har tagit mycket kraft från föreningen. Under renoveringen har arrangemang och intäkter uteblivit, vilket har gjort den ekonomiska situationen tuff. Att skaffa möbler till de nyrenoverade lokalerna var nödvändigt, men kändes avlägset på grund av den ansträngda ekonomin.

En oväntad lösning

Folkets Hus och Parkers strateg, Pernilla Eurenius, hörde talas om föreningens situation och kontaktade en av regionens största medlemmar, Sundsvalls Folkets Hus, och deras vd Ralph Lindberg, för att fråga om de hade några möbler över. Svaret var positivt – de hade möbler de kunde skänka bort då de är på väg in i ett större renoveringsprojekt. Bilder skickades till Storön, som omedelbart tackade ja.

Ralf och Ylva visar möbler.
Vd Ralph Lindberg och projektledare Ylva Neuman i Sundsvalls Folkets Hus visar upp möblerna som snart ska vara på väg till Sveg och Storöns Folkpark.

Avståndet mellan Sveg och Sundsvall är 25 mil, och att hitta en transport i juletid kan vara knepigt. Yasmine Bengtson, Folkparkens ordförande, tog snabbt tag i att organisera transporten, trots oro för att kostnaden skulle bli för hög. Tur igen! Fraktbolaget som redan befann sig i Sundsvall kunde leverera möblerna till Storön redan några timmar senare. När Yasmine frågade om kostnaden för frakten fick hon svaret ”Vi bjuder, kämpa på och GOD JUL!”

En fantastisk medlemsnytta

– Det kunde inte ha blivit en bättre julklapp för föreningen. Vilken fantastisk medlemsnytta vi har fått se prov på. Dels i samband med de problem vi haft kring våra Boverkspengar, där strategen Pernilla Eurenius och bygg- och fastighetsrådgivare Britta Järliden hela tiden har stöttat oss. Att sedan få möblerna av Sundsvalls Folkets Hus och transporten gratis – det kunde inte bli ett bättre avslut på 2024 för oss tack vare allas härliga engagemang. När vi träffar kollegorna från Sundsvalls Folkets Hus kommer de att få en bamsekram av oss, säger Yasmine Bengtson.

Premiärsittning i de ny-gamla möblerna. Från vänster Marie Bergström, Janina Strömqvist, Yasmine Bengtson, Malin Odén, Jan Svensson och hunden Milla.

Ralph Lindberg, vd för Sundsvalls Folkets Hus, tillägger:
– Att återanvända material och möbler är viktigt för vår framtid. Så vi är jätteglada att våra möbler kommer till användning och kan få leva några år till och att det blev så lyckat för Storöns Folkpark!

I Storöns Folkpark har man under lång tid jobbat hårt med att färdigställa ett krånglande Boverksprojekt och under 2024 enbart med ideella krafter. Föreningens nya ordförande Yasmine Bengtson har, tillsammans med sin fantastiska styrelse, på kort tid lyckats mobilisera många volontärer och flera företag som verkligen vill hjälpa till för att få behålla sin fina folkpark.

Alla dessa insatser som gjorts från många håll är ett lysande exempel som fångar både medlemsnytta, samverkan mellan medlemsföreningar och det positiva resultatet av kraften hos människors som engagerar sig ideellt.

Storöns Folkparks Facebooksida kan du följa arbetet i bilder.