Fyra dagar filmfestival i Göteborg
Folkets Hus och Parkers filmfestival hade temat svensk film – 3 september startade den på Bio Roy i Göteborg
Folkets Hus och Parker är Sveriges största biografkedja med 140 biografer runt om i hela landet. Efter en stark biosommar med bra besökssiffror samlades nu drygt 180 biografrepresentanter för fyra filmdagar på vår biograf Roy i Göteborg. Invigningsfilm var Resan till Piemonte med Helena Bergström som invigningstalare.

Årets tema på festivalen var svensk film. Svensk film är mer än premiärer och publiksiffror. Att värna svensk film handlar inte bara om kulturpolitik eller branschfrågor. Det handlar om att bevara ett levande ekosystem där biograf, produktion och distribution hänger samman. Utan biografer som visar svensk film försvagas möjligheten för filmerna att nå sin publik.
Under festivalens fyra dagar såg Folkets Hus-biograferna förhandsvisningar av kommande filmer, de fick veta det senaste kring vår verksamhet Live på bio och bli inspirerade av föreläsare och seminarier. Programmet innehöll också godbitar som filmsamtal med skådespelaren Helena Bergström, regissörerna Lars Vega och Jonatan Etzler, samt legenden Arja Saijonmaa. Utmärkelsen Årets bio delades ut till Ale Folkets Hus.

– Våra 140 föreningsdrivna biografer gör det möjligt att visa svensk film och livesänd scenkonst i hela landet – från storstäder till mindre orter. Filmdagarna är ett värdefullt tillfälle för oss att samlas, inspireras av varandra och fortsätta utveckla biografen som en levande mötesplats för kultur och gemenskap, säger Nina Andersson, vd Folkets Hus och Parker.
Foto: Thomai Gkantiraga