FOLKETS HUS OCH PARKERS REGIONER

Riksorganisationen Folkets Hus och Parker är indelad i sju regioner som tillsammans täcker hela landet. Var och en av dem en aktiv regional aktör gentemot landsting, föreningsliv, organisationer och andra regionala nätverk.


 

Norra Norrlands
folkets hus och parkregion

Län inom regionen: Norrbotten och Västerbotten

Regional strateg:
Birgitta Strömgren
0929-121 25
birgitta.stromgren@folketshusochparker.se
Adress: Folkets Hus och Parker
Storgatan 25, 942 31 Älvsbyn

REGIONORDFÖRANDE:
Kenneth Nilsson
070-345 03 62
kenneth.nilsson@kommun.kiruna.se


 

SÖDRA NORRLANDS
FOLKETS HUS OCH PARKREGION

Län inom regionen: Västernorrland, Jämtland och Gävleborg

REGIONAL STRATEG:
Pernilla Eurenius
060-607 09 71
pernilla.eurenius@folketshusochparker.se
Adress: Folkets Hus och Parker,
Östralånggatan 13, 852 36 Sundsvall

REGIONORDFÖRANDE:
Barbro Brix
0730-54 12 55
barbro.brix@hotmail.com


 

MELLANSVERIGEs
Folkets hus och parkregion

Län inom regionen: Västmanland, Dalarna, Värmland och Örebro

REGIONAL STRATEG:
Charlotte Oster
023-388 35 76
charlotte.oster@folketshusochparker.se
Adress: Folkets Hus och Parker
Stigaregatan 7, 791 60 Falun

REGIONORDFÖRANDE:
Hans Hilding
0551-203 79, 070-362 09 60
bjorneborg.fhp@telia.com


 

ÖSTRA
FOLKETS HUS OCH PARKREGIONEN

Län inom regionen: Stockholm, Uppsala, Sörmland och Gotland

REGIONAL STRATEG:
Björn Gardarsson
08-452 25 55
bjorn.gardarsson@folketshusochparker.se
Adress: Folkets Hus och Parker
Box 17194, 104 62 Stockholm

REGIONORDFÖRANDE:
Leif Rönngren
070–756 90 07
leif.politik@gmail.com


 

Västra
Folkets Hus och Parkregionen

Län inom regionen: Västra Götaland och Halland

Regional strateg:
Anders Lindauer
031-13 53 60
anders.lindauer@folketshusochparker.se
Adress: Folkets Hus och Parker
Olof Palmes Plats, 413 04 Göteborg

Regionordförande:
Åse-Lill Törnqvist
031-26 61 89, 0706-29 61 69
aselill.tornqvist@gmail.com


 

SYDÖSTRA
FOLKETS HUS OCH PARKREGIONEN

Län inom regionen: Östergötland, Jönköping, Kalmar och Kronoberg

REGIONAL STRATEG:
Vakant (Eva Karlsson fr o m 1 april)

TILLFÄLLIGA KONTAKTPERSONER FÖR REGIONEN ÄR:
Kronoberg, Kalmar, Jönköping
Magdalena Hasselquist
040-23 07 96
magdalena.hasselquist@folketshusochparker.se

Östergötland
Mikael Sandberg
08-452 25 71, 0708-97 77 28
mikael.sandberg@folketshusochparker.se

REGIONORDFÖRANDE:
Ann-Britt Elvin
073-994 36 93
ammi67elvin@gmail.com


 

Södra
Folkets Hus och Parkregion

Län inom regionen: Skåne och Blekinge

Regional strateg:
Magdalena Hasselquist
040-23 07 96
magdalena.hasselquist@folketshusochparker.se
Adress: Folkets Hus och Parker,
Ängelholmsgatan 1A, 214 22 Malmö

Regionordförande:
Anna Strömberg
076-869 80 25
anna@limhamn.fh.se